Srí Lanka

Ukázat hotely

Už od velmi raných dob cestování je Srí Lanka považována za jednu z nejpůvabnějších a nejrozmanitějších exotických destinací. O její kráse svědčí i mnoho různých přezdívek, které tato země získala v průběhu staletí: „Perla Indického oceánu“, „Zářivý ostrov“, „Smaragdový ostrov“, „Div Asie“ a mnohé další. Do povědomí se však zapsala svým původním názvem Cejlon. Ale ať už tento ostrov nazveme jakkoliv, je neoddiskutovatelným faktem, že je se jedná o jedinečnou zelenou zemi s unikátní faunou i flórou a s nekonečným plážemi omývanými vlnami Indického oceánu. Deštné pralesy, historická města , rýžová pole, čajové plantáže, budhistické chrámy, národní parky, úžasné přírodní scenérie a v neposlední řadě ty nejlepší surfařské vlny na světě – to vše je jen malým výčtem z krás této úchvatné přátelské země…

Letoviska v Thajku

Bentota

Pobřežní město nacházející se na jižním pobřeží, vzdálené 65 km jižně od Colomba a 56 km severně od okresního města Gale. Je městem s bohatou historií, krásnou flórou i faunou. Luxusní hotely, nádherné zlatavé pláže, vodní sporty, Ayurvéda, výlety po řece, želví líhně, budhistické chrámy Galapatha Raja Maha Vihara, skvělý punč i čekání na pravou surfařskou vlnu — to vše nabízí Bentota.

Hikkaduwa

Rušné městečko s 80 tisíci obyvateli, nacházející se necelých sto kilometrů od Colomba, je ideálním místem pro plážovou dovolenou a díky korálovému útesu skvělým místem pro potápění, šnorchlování i pro surfaře. Mezi zajímavosti města patří zejména želví líheň, kde si turisté mohou za poplatek pustit želvičku do moře, budhistický chrám Gangarama Mahavhara a nedaleké Kandy: Město posledních Singálských králů s dominantou „Chrámu svatého Zubu“ kde je uchována schránka s jedním ze čtyř Budhových zubů, nalezených po jeho kremaci, který symbolizuje suverenitu Srí Lanky.

Kogala

Klidné pobřežní letovisko nacházející se v nejjižnější části ostrova v okrese Galle. Díky výborným klimatickým podmínkám a nejdelší pláží na Srí Lance s možností celoročního koupání, je Kogalla velmi oblíbeným místem pro krásnou plážovou dovolenou. Současně je i domovem mnoha historických památek, budhistických chrámů a nabízí mnoho atrakcí pro všechny věkové kategorie.

Induruwa

Příjemné a klidné přímořské městečko, které je ideálním místem pro relaxaci. Nachází se jen pár kilometrů od Bentoty a nabízí nekonečné písečné pláže s křišťálově čistou vodou. Odpočívat lze nejen u moře, ale i u řeky Bentota, která poskytuje ideální podmínky pro plachtění, windsurfing a vodní lyžování. Induruwa nabízí i snadný přístup k historickým památkám, budhistickým chrámům a dalším turistickým atrakcím, mezi nimiž k největším patří želví líheň.

Waduva

Malá rybářská vesnička vzdálená 35 km od Colomba a 8 kilometrů od Kalutary, kdysi důležitého centra obchodu s kořením a dnes je proslulá svým košíkářstvím. Začíná s ní pás nejznámějších středisek na jihozápadním pobřeží. Pro Waduvu i její okolí je typické pomalé klidné tempo, všudypřítomné kokosové palmy a dlouhé křivky písečných pláží, patřících mezi ty nejkrásnější na ostrově.

Pasikudah

Passikudah je malé pobřežní městečko na východním pobřeží Srí Lanky s jedinečnou zlatou pláží a čistými mělkými vodami. Necelých 35 km jižně od Passikudah se nachází Batticaola, město s historickou holandskou pevností a lagunou, ve které údajně zpívají ryby. Oblast nabízí vynikající místa pro potápění, včetně vraku britské námořní lodi “ HMS Hermes” z doby druhé světové války. Velkým zážitkem může být návštěva národního parku Maduru Oya se slony i starobylého města s hinduistickými chrámy Polonnaruwa.

Trincomalee

Trincomalee, hlavní přístavní letovisko východního pobřeží je městem s více než dvou a půl tisíciletou historií a v tamilské řeči znamená „Pán posvátného vrchu ”. Současně je označováno za jedno z nejhezčích měst na ostrově mající ideální polohu pro podnikání výletů za poznáním přírodních i historických památek. Mezi nejznámější patří chrám Koneswaram, Pathirakali Amma chrám, hinduistická kolej a mnohé další. Na své si zde přijdou milovníci překrásných pláží, windsurfingu nebo potápění u jedinečných korálových ostrůvků. Mezi velmi zajímavé atrakce patří i pozorování velryb a návštěva sedmi horkých pramenů v Kanniya.

Waikkal - Negombo

Waikkal je idylickým místem pro romantiky a milovníky přírody. Exotická fauna, mangrovové lesy, banánové plantáže, nekonečný pás kokosových palem lemující pláže a tyrkysové vody oceánu umocňují ten pravý dovolenkový pocit. Za zábavou i za poznáním  lze vyrazit do hlavního rekreačního střediska Negomba, města vzdáleného pouhých 10 kilometrů, jehož ekonomika je postavena především na cestovním ruchu a na staletém rybářském průmyslu. Díky různorodému náboženskému složení obyvatel se zde nacházejí jak římskokatolické kostely, tak i slavný budhistický chrám „Agurukaramulla“.  Za pozornost stojí zajímavé stavby z doby nizozemské a portugalské koloniální éry: Stará pevnost, říční kanál, kostely a mnohé další. Přátelské obyvatelstvo, cenově dostupné ubytování gurmánská kuchyně a samozřejmě dlouhé krásné pláže omývané Indickým oceánem, jsou tím pravým lákadlem pro nezapomenutelnou dovolenou.

Počasí na Srí Lance:

Srí Lanka má tropické podnebí, tj. střídání období sucha a dešťů (když na Srí Lance prší, tak opravdu LEJE!). Období sucha a dešťů se střídá v každé části ostrova jinak.

 • květen až červenec – období dešťů zejména na jihu a jihozápadě ostrova (průměrná teplota vzduchu 30°C, moře 26°C),
 • prosinec až leden – období dešťů na východní části a severu ostrova (průměrná teplota vduchu 30°C, moře 24°C),
 • listopad až březen – hlavní turistická sezóna, tedy nejsušší a nejteplejší počasí (průměrná teplota vzduchu 31°C, moře 25°C)

Kdy cestovat na Srí Lanku?

Srí Lanka je turistickou destinací s možností celoročního cestování. Poznávací cesty je možné pořádat prakticky v jakémkoliv ročním období. Pobyty u moře jsou limitovány střídajícími se klimatickými podmínkami. Na jih, jihozápad a západ ostrova je doporučováno cestovat od listopadu do března, včetně. Období monzunů nastává většinou konce května a trvá zhruba začátku srpna, kdy sice dostatek slunečního svitu, ale jsou častější dešťové srážky a moře více fouká. Na východní pobřeží se může cestovat i našem letním období.

Praktické informace Srí Lanka

Letecká doprava na Srí Lanku:

 • Doporučujeme: Leteckou společnost Emirates,  na křídlech Boeningu 777-300 ER, s pohodlným , nestresovým mezipřistáním v Dubaji, délka čistého času letu cca 13 hodin.

Vstupní formality při zájezdech na Srí Lanku :

 • Platnost cestovního pasu musí přesahovat minimálně o 6 měsíců platnost turistického víza, o které se žádá buď online předem za poplatek 35 USD/os. (může zajistit i CK za poplatek 1.100 Kč/os. - zahrnuje platbu za vízum a poplatek za zajištění od CK. Nutno dodat scan pasu a adresu trvalého pobytu v ČR nejpozději 10 dnů před plánovaným odletem), nebo si ho lze vyřídit až po příletu na Srí Lanku za 40 USD/os. Vízum pro dítě do 12-ti let uděluje Srí Lanka zdarma, ovšem žádat se o něj musí - v případě zájmu o zajištění od CK poplatek 350 Kč. Pokud si klient zajišťuje víza sám, nese plnou zodpovědnost za proces. ČR - Delmon Holdings Building, Level 02, No. 15, Mile Post Avenue, Colombo 03, t: 009411/5055219

Celní a devizové předpisy:

 • Bezcelně lze dovážet na Srí Lanku mimo osobních věcí: 200 ks cigaret nebo 50 doutníků nebo 375 g tabáku. Alkoholické nápoje lze dovézt v množství jednoho a půl litru lihovin a dvou litrů vína. Je dovoleno přivést dárek do hodnoty 1000 srílanských rupií. Absolutní zákaz platí pro dovoz narkotik, drog, pákistánské a indické měny, pornografické a erotické literatury. Přísný zákaz také platí pro vývoz drahých kamenů, drahokamů, polodrahokamů- včetně šperků, narkotik, zvířat, rostlin, slonoviny, zbraní a munice.

Měna a platby na Srí Lance:

 • 100 srílanských rupií (LKR) = cca 18,2 CZK
 • V převážné většině hotelových resortů je možné platit i v USD a EUR
 • V obchodech a stáncích je ve většině případů akceptována pouze místní měna
 • Doporučujeme směnu měn provést na letišti (u ostatních směn je nutné dbát zvýšené ostražitosti ohledně záměny za bankovky s nižší nominální hodnotou)
 • Bankomaty lze najít ve větších letoviscích a městech

Orientační ceny v přepočtu na CZK:

 • Restaurace : jídlo: 36 – 145 Kč Kč
 • Obchody: balená voda – cca 6 Kč, pivo – cca 14 Kč, nealkoholické nápoje- cca 11 Kč

Konzulát na Srí Lance:

 • ČR – Delmon Holdings Building, Level 02, No. 15, Mile Post Avenue, Colombo 03, t: 009411/5055219

Časový posun na Srí Lance:

 • Letní čas – 4,5 hodiny dopředu 5,5 hodiny
 • Zimní čas – 5,5 hodiny

Očkování na Srí Lanku :

 • Očkování při cestách na Srí Lanku není povinné. Doporučuje se očkování proti virové hepatitidě typu A a břišnímu tyfu. Při cestách mimo hlavní turistická letoviska je vhodné užívaní antimalarik.

Zájezdy v této destinaci